Opekotine od sunca predstavljaju vrstu hipertermicke povrede koja nastaje delovanjem sunceve svetlosti.Dubina opekotina je najcesce prvog ili drugog stepena.Moze biti uzrokovana bilo kojim delom spektra. Sunce otpušta 3 osnovna tipa ultraljubičastih zraka: UVA, UVB I UVC. Oštećenja kože su uzrokovana UVA i UVB zracima.
Opekotine prvog stepena-Epidermalna opekotina - (lat. Combustio erythematosa) - zahvata samo epidermis kože. Karakteriše se pojavom crvenila, bolom u obliku pečenja i lakim otokom epiderma kože. Koža je na dodir bolna i topla, bez plikova i drugih oštećenja. Ako je zahvaćena veća površina tela opekotina može biti praćena i uvećanjem telesne temperature. Ove promene skoro redovno iščezavaju posle nekoliko sati (48-72), a najdalje za 5 do 10 dana, kada se oštećeni epidel preljušti i ne ostavljaju nikakve tragove (ožiljke) na koži.
Opekotine drugog (ili IIa) stepena- Površna opekotina derma - (lat. Combustio bullosa) - zahvata ceo epiderm i gornju trećinu dermisa. Karakteriše se povećanom mikrovaskularnom permeabilnošću, intersticijalnim edemom i formiranjem bula. Zbog ogoljenosti nervnih završetaka opekotina je jako bolna. Imaju izgled opekotina prvog stepena, ali se kod nje na nekim delovima opečene površine razvijaju bule (mehurovi) ispunjeni bistrom i zućkastom tečnošću. Nakon 3 do 4 dana od povrede bule se smanjuju, a za 10 do 12 dana obično iščezavaju, bez ili sa minimalnim ožiljcima. Njihova brza epitelizacija nastaje iz kožnih adneksa (folikula dlaka, znojne žlezde...)
Bebe i mala deca podloznija su reakcijama na suncevo zracenje jer imaju tanju i osetljiviju kozu i manje melanina.Kada je koža izložena suncu bez potrebne zaštite na duže vreme, ona postaje upaljena, crvena, pecka i vruća je na dodir.Opekotine su najočigledniji znak nepravilnog izlaganja suncu. Kožna oštećenja nisu uvek vidljiva. Ispod površine ultraljubičaste zrake oštećuju DNA i uzrokuju prevremeni nastanak znakova starenja kože. Nakon nekog vremena oštećenja DNA mogu postati toliko ozbiljna da izazovu rak kože, uključujući i melanom.
Rizik od nastanka opekotina zavisi od brojnih faktora, poput: tipa kože,intenziteta UV zračenja, dužinieizlaganja suncu…Osobe svetle puti će zadobiti opekotine znatno pre nego osobe tamne puti.
Koža postaje crvena i boli na dodir. Ako je opekotina ozbiljnija, može doći do oticanja i plikova. Možda ćete osećati simptome gripa: temperaturu, mučninu, glavobolju i slabost.Nakon nekoliko dana koža moze početi da svrbi i ljuštiti se. Na taj način se telo pokušava rešiti oštećenih ćelija kože.
Tretmani za opekotine od sunca su osmišljeni da pomognu na 2 načina: smanje crvenilo i upaljenost kože i da ublažavaju bolove.Mogu pomoci hladne obloge,kreme i gelovi na bazi mentola,aloe vere,kamfora,kamilice..Protivupalni lekovi, kao što je ibuprofen, može smanjiti oticanje i ublažiti bolove.
Piti dosta vode da bi se sprecila dehidracija.
Izbegavati sunce, naročito dok opekotine u potpunosti ne zacele.
Kožu deteta ne smete mazati masnim kremama jer će mu se tako zatvoriti pore na koži i telo onemogućiti da se, preko kože, oslobodi suvišne toplote. Osim toga, izbegavajte upotrebu sprejeva za prvu pomoć koji sadrže benzokain, jer ova supstanca može da izazove alergijsku reakciju.
Kada koža počne da se ljušti, nipošto ne smete silom odstranjivati ljuspice. Ovo je prirodan proces koji znači da se koža uspešno oporavlja i da se ispod starog, oljušćenog sloja, stvaraju nove ćelije mlade kože. Dok god traje proces oporavka kože, dete treba da boravi u hladu, a kožu mu redovno treba mazati hidratantnim losionom ili hidratantnom kremom na bazi pantenola (ubrzava regeneraciju ćelija kože).
U nekim slučajevima je potrebna lekarska pomoć:
Izvori: Vikipedija, www.centarzdravlja.rs