Invaginacija je bolest do koje dolazi kad se deo tankog creva uvuče u crevo, poput prsta rukavice koji je okrenut naopačke. Presavijeno crevo otekne i to uzrokuje prepreku prolasku crevnog sadržaja tj. invaginacija označava terminologiju uvlačenje jednog šupljeg organa (uglavnom creva), u sebe samog.
U nastojanju da nadvlada ovu prepreku, crevo se grči i prouzrokuje povraćalnje i bolove.
Ne zna se uzrok invaginacije, ali uglavnom pogađa male dečake u uzrastu do 12 meseci koji su prethodno bili odlicnog zdravlja.
Dete može iznenada zaplakati kad počne grč mišića, povraćati i postati bledo i grozničavo. Između grčeva može se činiti sasvim normalnim i prvih nekoliko sati imati normalne stolice. Međutim, kako se napadi nastave, stolica dobija karakterističan izgled želea od crvenog ribizla jer se uglavnom sastoji od krvi i sluzi.
Krize su u naletima izmedju kojih se dete smiruje i zaspi. Primećuje se potpuna nepodnošljivost hrane, dete odbija hranu.
U embriologiji - Invaginacija je izraz i obeležava pojavu u toku koje se zid neke šupljine ili pokrivač neke površine, udubljuje neku slepu šupljinu.
U patologiji - Akutna crevna invaginacija je oboljenje koje se kod odojčadi javlja izmedju trećeg meseca i prve godine života. Češće je kod muške dece, benigno je ako se na vreme preduzme lečenje. U slučaju zakasnelog lečenja ili velikih promena nastaju teške komplikacije kao što je perforacija, nekroza, ruptura creva.
Mehanizam - akutna crevna invaginacija nastaje prodiranjem "teleskopažom" creva u sebe samog, slično stvarajući u isto vreme začepljenje i uklještenje krvnih sudova u vratu invaginacije.
Znaci, kod potpunog zdravog odojčeta početak je uvek nagao i težak ispoljava se veoma oštrim bolnim krizama praćenim nemirom, povraćanjem, a pri palpaciji trbuha bol se pojačava.
Pri pregledu rano se mogu utvrditi tri znaka:
Lekar će bebu uputiti u bolnicu i verovatno će primeniti neku kontrastnu metodu pretrage (na primer pasažu barijum kašom) kako bi potvrdio dijagnozu invaginacije. To je bezbolna pretraga u kojoj se kroz rektum deteta u creva ulije tečnost. Stanje creva potom se može videti na rengenu. Ponekad je pretraga Barijem dovoljna da se situacija ispravi. Ako se to ne dogodi, dete će biti podvrgnuto operaciji kojom će mu se crevo vrati u normalan položaj.
Lečenje akutne invaginacije odojčadi je hirurško, čime se prvo omogućava dezinvaginacija, zatim utvrdjuje stanje crevnog zida, koji se ako je nekrotizovan ili perforisan mora se resekovati.U izloženim postupcima treba biti oprezan, jer je mogućnost postojanje dvostruke ili višestruke invaginacije, tako da se jedna nalazi na tankom crevu, i na desnom kolonu (ileo-ceko-količka invaginacija). Druga na gornjem delovima tankog creva (ileo-ilealna invaginacija).Kod odrasle dece i odraslih invaginacija je znatno redja. Uvek je sekundarna pojava usled neke prepreke. U kliničkom pogledu slika je kao u ileusu usled uomčavanja, a dijagnoza invaginacije se postavlja samo za vreme intervencije.
Iako je retka, invaginacijaje ozbiljna bolest. Nemojte je ostaviti nelečenu.
Izvor: savetovalistezabebe.com; centarzdravlja.rs